Webtoon Nedir?

Webtoon Nedir?

Önce webcomicin tanımı yapalım. Webcomic, internette yayınlanmak için yapılan çizgi roman ve karikatürlerin hepsi için kullanılan bir tabirdir. Genellikle dijital olarak çizilirler. Webtoon, webcomic ile aynı şeydir ama Koreliler webcomic tanımını çizdikleri webcomicler için kullanmazlar ayrıca webcomicdeki tarzları diğer ülkelerdeki türdeşlerine benzemediği için Korelilerin çizdiği bütün webcomiclere dünya genelinde webtoon denir. Ama bu tür çizgi romanlar için en uygun tanım Kore webtoonudur (İngilizce sitelerde sıkça Koreanwebtoon ifadesi görürürsünüz) çünkü webtoonmanhwa gibi sadece Koreliler tarafından kullanılan bir terim değildir batılı türdeşlerinin de (webcomicler) webtoon olarak adlandırıldığı sıkça görülür.

 

 

Webtoonun mangadan farkı nedir ?

Mangalar basılıyorlar. Webtoonlar ise genellikle (genellikle diyorum çünkü basılanları da varmış) internet ortamında yani dijital ortamdan okunabiliyorlar.
Webtoonlar dijital ortamdan okundukları için mouse yardımıyla yukardan aşağıya doğru inilerek okunuyorlar. Manga ise o şekilde değil. Çünkü mangalar yayınlanıyorlar ve de sağdan sola aynı Osmanlıca okuyormuşsunuz gibi okunuyorlar.
Mangalar siyah beyaz renklendirmeden okuyucuya sunulurken webtoonlar çoğunlukla renklendiriliyorlar. Renklendirilmeyenler de bile paralar (evet sadece para, bence de garip) renklendiriliyor.

 

 

Webtoonlar nasıl yapılır?

Genellikle popüler webtoonlarda 1 yazar 1 çizer 2 veya 1 asistan görev alır (Örn: Noblesse). Bu en yüksek rakamdır ama çoğu webtoon tek kişinin kaleminden çıkar (Örn: Tower of God). Sadece kağıda çizen webtoon çizerini ben görmedim ama olabilir de bu konu hakkında bilgim yok. Ama genellikle grafik tablet yardımıyla bir resim düzenleme programına çizilirler (Photoshop veya Manga Studio gibi ama tam olarak hangi programları kullanıyorlar bilmiyorum). Efektler ve renklendirmede bilgisayar vasıtasıyla yapılır.

 

 

En sık kullanılan işlem basamağı:

1-Kağıda taslak çizilmesi

2-Kağıda doğru düzgün bir şekilde çizilmesi

3-Pilot kalem veya çizilenleri belli edicek başka bir kalemle çizilen şeylerin üzerinden gidilmesi (bu basamak atlanabilir)

4-Çizilenlerin taratılarak bilgisayar ortamına atılması

5-Grafik tablet yardımıyla çizilelerin üzerinden gidilmesi .
* 3,4 ve 5. basamaklardaki işlemler kurşun kalemle çizilmiş taslağın çizgilerinin üzerinden grafik programları ve grafik tablet yardımıyla üzerinden gidilerek ve daha sonrada temel çizimin silinmesi veya kapatılmasıyla (mesela renklendirme sırasında) da yapılabilir.

6-Ayrıntıların, arka planın (sonradan eklenecekse) ve efektlerin filan eklenmesi

7-Renklendirme

8-Balonların eklenmesi
Tabi ki herkesin kendi yolu tekniği vardır o yüzden fazla buna takılmayın direk grafik tabletle de çizebilirsiniz mesela. Veya bazı şeyleri çizmeden fotoğrafı webtoona benzeterek güzel bir arka plan yapabilirsiniz. Sadece kağıda çizip photoshop’la üzerinde oynayarak webtoon-manga karışımı bir şeyde yapabilirsiniz. Uzunluğunda alt ve üst sınır olmaması ayrıca karikatüründe çoğu dilde olduğu gibi Korecede de çizgiromanla aynı anlama gelmesi karikatür şeklinde çizmeyi de mümkün hale getirmiştir.

Webtoon örnekleri Manhwa Nedir?

Güney Kore’nin tarihinden etkilenen, kültürel bir mirastır. Çizgi romanda denilebilir. YadaManga’nın Kore versiyonu Manhwa çizerlerine ‘Manhwaga’ denir. Manhwa’yı diğerlerinden ayıran özellik ise editöre ait çizgi romanlar sanatsal işlerde kullanılabilir ve düzenli olarak nette yayımlayabilir olmasıdır.

Okumak istediğinizde bir kaç farklılık göze çarpabilir;

Mangaların tersine ‘Soldan Sağa’ doğru okunur.
Kıyafetlerin çok ayrıntılı resmedilir ve gözler çok ön plandadır.
Renkli olabilirler.