Çalıntı Siteler

Bile bile çalıntı sitelerden okuyan arkadaşlar var. Size defalarca çalıntı sitelerden okumanın zararlarını anlatsak da sanırım fayda etmiyor lakin ben yine de anlatacağım.

1) Seriyi yapan grubun kendi sitesinden okumadığınız zaman çevirmenin veya editörün hevesi kırılıyor. Sonucunda da seri yapmaya değer görmüyor ve çevirmenliği veya editörlüğü bırakıyor.

Siz 3-5 kişiden ne olacak diye düşünürken bir sürü insan böyle düşünüp o çalıntı sitelerden okuyorlar. Sonucunda 100-500-1000 kişi (artık kaç kişi seriyi okuyacaksa bilemiyorum) çalıntı siteden okuyor.

2) Yukarıda dediğim tek seride geçerli değil tüm serilerde geçerli olunca da o grubun sitesinin olmasının mantığı ne oluyor? Adamlar böyle düşünüp maalesef ki grubu kapatma kararı alıyor. Grubu kapatınca ise seriler ortada kalıp niye yarım kaldı diye söyleniyorsunuz. İşte siz yapan gruplara destek çıkmadığınız için seriler yarım kalıyor.

Daha bir sürü neden olsa da bu yukarıda dediğim iki tane madde asıl nedenlerdir.

Bizim yaptığımız serileri çalan sitelerden takip eden arkadaşlara sesleniyorum. Bizim sitede bulunan serilerin bölümlerinde 2-5 tepki ve 500 küsür okunma olmasına rağmen bizden çalan sitede 10-20 tepki olup 1000-2000 küsür okunma görmek cidden üzücü bir durum. Sizden ricamız çalıntı sitelerden değil de asıl yapan kişilerden okumanız.